Słuchawki bezprzewodowe – jak wybrać najlepsze?

Technologia Bluetooth zrewolucjonizowała wiele rzeczy i znacznie ułatwiła nam życie. Dzięki bezprzewodowemu przesyłowi danych możemy przesyłać dane czy słuchać muzyki na odległość, bez kabli. Jak działają słuchawki bezprzewodowe Bluetooth? Jak wybrać najlepsze?

Muzyka bez kabli. W jaki sposób działają słuchawki bezprzewodowe? Muzyka jest przesyłana z urządzenia źródłowego, na przykład telefonu czy komputera, za pomocą fal radiowych do słuchawek. Słuchawki są wyposażone w moduł Bluetooth, który może zarówno wysyłać, jak i odbierać dane, dzięki czemu możliwe jest zdalne przełączanie piosenek ze słuchawek lub w przypadku modeli z wbudowanym mikrofonem, odbieranie połączeń i rozmowa przez nie. Słuchawki Bluetooth mają ograniczony zasięg, co oznacza, że możemy oddalić sią od źródła dźwięku na kilka metrów, często nawet możemy słuchać muzyki w innym pomieszczeniu.

Rodzaje słuchawek Bluetooth

Największym modelem dostępnym na rynku są słuchawki bezprzewodowe nauszne. Wyglądają one jak klasyczne, duże, nakładane na uszy słuchawki z pałąkiem. Są one stosunkowo duże i niewygodne w transporcie, za to zazwyczaj oferują lepszą jakość dźwięku niż mniejsze modele. Ponadto zazwyczaj mają też znacznie dłuższy czas pracy. Kolejnym często spotykanym modelem są słuchawki douszne połączone kablem, dzięki czemu możemy je swobodnie zawiesić na szyi, gdy musimy je na chwilę zdjąć.

Ostatnim, najnowszym na rynku modelem są słuchawki douszne zupełnie bezprzewodowe. Dołączone jest do nich opakowanie, które jest jednocześnie ładowarką. Często słuchawki Bluetooth wyposażone są w mikrofon i niewielkie przyciski pozwalające nam odbierać rozmowy głosowe.

Brak kabla a jakość dźwięku

Największą wadą pierwszych modeli słuchawek bezprzewodowych było opóźnienie w działaniu i nie najlepsza jakość dźwięku. Powodem tego była duża kompresja danych, jednakże wraz z wprowadzeniem nowych technologii, między innymi profilu A2DP, który pozwala na transmisję dźwięku bez żadnych zakłóceń. Oczywiście, jak należy nam na jak najlepszej jakości powinniśmy wybrać duże modele nauszne, doskonale sprawdzą się one do użytku domowego. Jeżeli jednak chcemy wybrać słuchawki do jazdy komunikacją miejską czy do uprawiania sportu warto wybrać modele douszne, zwłaszcza te wyposażone w specjalne gumki.